WEEKEND NA MORAWACH

Data/Czas
2023-03-18 - 2023-03-19
00:00

Kategorie


WEEKEND NA MORAWACH

WEEKEND NA MORAWACH
18-19.03.2023 r.

Program wycieczki:

1 dzień – 18.03.2023 (sobota)
Zbiórka uczestników o godz. 2:15 na parkingu dla autokarów przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu (Plac Rybi), wyjazd o godz. 2:30. Przekroczenie granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach. Przejazd na terytorium Republiki Czeskiej do miejscowości Blansko.
Zwiedzanie:
MORAWSKI KRAS – teren krasowy w Czechach.
Na obszarze 94 km², na którym w 1956 roku utworzono obszar chronionego krajobrazu, znajduje się tam ponad 1600 jaskiń, z czego cztery dostępne są dla zwiedzających. Najpopularniejszą jest Jaskinia rzeki Punkvy ze słynną przepaścią Macocha (138,7 m głębokości), która należy do najbardziej typowych, znanych i najładniejszych formacji krasowych północnej części Morawskiego Krasu. Dużą atrakcją jest spływ łodziami podziemną rzeką pięknie podświetloną. W programie przejazd koleją gondolową nad przepaścią Macocha.
BRNO
– jest drugim co do wielkości miastem Republiki Czeskiej i posiada bardzo znaną miejską strefę zabytków. Osadnictwo stałe pojawiło się tu już od momentu przyjścia Słowian w VI wieku. Następnie miasto znalazło się w obrębie Państwa Wielkomorawskiego. Od końca XIII wieku nad Brnem góruje zamek Spilberk, który na przestrzeni dziejów stał się siedzibą morawskich margrabiów z rodu Luksemburgów i stolicą ziemską Moraw.
SLAVKOV U BRNA – na polach pomiędzy Sławkowem a Brnem rozegrała się w grudniu 1805 r. jedna z najważniejszych bitew napoleońskich, bitwa pod Austerlitz zwana także „bitwą trzech cesarzy”. Poległych żołnierzy upamiętnia m. in. Pomnik Pokoju na wzgórzu Prackim, kilkanaście kilometrów od Sławkowa.
Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień – 19.03.2023 (niedziela)
Śniadanie w hotelu,
Zwiedzanie:
OŁOMUNIEC – drugi po Pradze zabytkowy zespół miejski w Czechach, posiadający kilkaset zabytków architektury i sztuki.
W latach 1187-1641 Ołomuniec był stolicą Moraw i siedzibą biskupstwa. Spacer przez Dolny i Górny Rynek (zespół ratuszowy, fontanny), kościół św. Michała, kapliczka św. Jana Sarkandra, pałac Arcybiskupi, katedra św. Wacława. Kolumna św. Trójcy licząca 35 metrów wysokości została wyświęcona podczas uroczystości odbywającej się dnia 9 września 1754 roku, w której osobiście udział wzięli cesarzowa Maria Teresa z małżonkiem Franciszkiem Józefem I Szczepanem Lotaryńskim. Kolumna Największej Trójcy została wpisana na listę UNESCO w 2000 roku.
Wykwaterowanie z hotelu. Dalsze zwiedzanie:
BOUZOV
– zamek został założony na początku XIII w. przez Búza z Búzova. Od połowy XVII w. aż do początku II wojny światowej Bouzov był własnością zakonu krzyżackiego. Obecny wygląd jest rezultatem przebudowy dokonanej na przełomie XIX i XX w., której celem było nadanie obiektowi charakteru letniej rezydencji szlacheckiej.
LITOVEL – zwiedzanie browaru wraz z degustacją. Czas wolny.
Wyjazd w drogę powrotną do Przemyśla, przyjazd w godzinach późnowieczornych.

Cena wycieczki: 639 zł

Dla członków PTTK: 599 zł

Cena obejmuje: transport, 1x noclegi w hotelu, 1x obiadokolacja, 1x śniadanie, usługa pilota i przewodnika, ubezpieczenie KL i NNW. Wstępy dodatkowo płatne na miejscu u pilota: 600 czk. tj. ok. 120 zł

Zapisy w Biurze PTTK Przemyśl, tel. 16 678 53 74, ul. Waygarta 3.

fot.: pixabay.com